Orzeczenie o stopniu niepełnoprawności – jak uzyskać?
Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, niezależnie od stopnia niepełnosprawności może pracować i korzystać z uprawnień.
W zależności od stanu zdrowia osoby, orzeczenie o lekkim, umiarkowanym, znacznym, stopniu niepełnosprawności wydają Miejskie/Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Najpierw, zanim zainteresowany uzyska orzeczenie, musi złożyć miejskim zespole wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, druk zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, kopie dokumentacji lekarskiej.
Lekarz lub lekarze prowadzący wypełniają i podpisują się na druku zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia osoby chorej. Należy skopiować tę dokumentację lekarską i dołączyć ją do wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wszystkie te dokumenty trzeba złożyć w Zespole ds. Orzekania o Stopniu niepełnosprawności, zgodnie miejscem zameldowania.
Listem poleconym otrzymujemy wezwanie na komisję lekarską, i takim samym listem otrzymujemy decyzję zespołu w ciągu dwóch tygodni. Może się od niej odwołać do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
W zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności uprawniony ma następujące
uprawnienia:
Przejazdy
Uprawnienie do ulg i bezpłatnych przejazdów w różnych środkach komunikacji publicznej (w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności).
Zasiłek pielęgnacyjny
Mogą się o niego ubiegać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Karta parkingowa
Kartę parkingową wydaje się:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Osoba ww. jest zwolniona z opłaty związanej z korzystaniem z drogi publicznej lub drogi wewnętrznej umożliwiających dojazd bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności budynków przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym lub wodnym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków, przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.
Refundacja różnych kosztów
Posiadając takie orzeczenie można starać się o refundację kosztów m.in. turnusów rehabilitacyjnych, przystosowania mieszkania, samochodu do potrzeb związanych z rodzajem niepełnosprawności, refundacji kosztów zakupu specjalistycznego sprzętu, szkoleń, studiów, kosztów przekwalifikowania zawodowego i wiele innych dofinansowań i refundacji.
Czas pracy osoby niepełnosprawnej
Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Ale czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Tych reguł nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. Koszty badań ponosi pracodawca.
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Urlop nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.